ITT Cannon, LLC CA3102E20-23SBF80A232
CA3102E20-23SBF80A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-23SBF80A232
Brief Description
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-23SBF80A232.pdf
Availability of CA3102E20-23SBF80A232
QUANTITY
CA3102E20-23SBF80A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-23SBF80A232
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-23SBF80A232
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert20-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-23SBF80A232
Related LinksCA3102E20-, CA3102E20-23SBF80A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-23SBF80A232 Details Description
Related parts for CA3102E20-23SBF80A232
IC XA MCU 16BIT ROMLESS 68-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf