ITT Cannon, LLC CA3102E20-27PW
CA3102E20-27PW picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-27PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
CA3102E20-27PW.pdf
Availability of CA3102E20-27PW
QUANTITY
CA3102E20-27PW Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-27PW
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-27PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-27PW
Related LinksCA3102E, CA3102E20-27PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-27PW Details Description
Related parts for CA3102E20-27PW
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 6A STRAIGHT datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 5KHZ SIP datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 125MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 125E 5.5KV datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
WIRE DUCT WALL DIVIDER PVC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf