ITT Cannon, LLC CA3102E20-33SBF80-05
CA3102E20-33SBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-33SBF80-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-33SBF80-05.pdf
Availability of CA3102E20-33SBF80-05
QUANTITY
CA3102E20-33SBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-33SBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-33SBF80-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert20-33
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-33SBF80-05
Related LinksCA3102E20-, CA3102E20-33SBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-33SBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E20-33SBF80-05
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH DARLNG 8-DIP datasheet.pdf
CONN ADAPT N PLUG TO 7/16 JACK datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH ECO-PAC2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf