ITT Cannon, LLC CA3102E20-7PBF80A232
CA3102E20-7PBF80A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-7PBF80A232
Brief Description
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-7PBF80A232.pdf
Availability of CA3102E20-7PBF80A232
QUANTITY
CA3102E20-7PBF80A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-7PBF80A232
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-7PBF80A232
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-7PBF80A232
Related LinksCA3102E20-, CA3102E20-7PBF80A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-7PBF80A232 Details Description
Related parts for CA3102E20-7PBF80A232
TRANS PNP 30V 5.5A SOT-89 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DC-DC CTRLR BUCK SYNC 32QFN datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 2POS TH datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
2MM HM SEATING TOOL TYPE AB 22 datasheet.pdf