ITT Cannon, LLC CA3102E20A48SXBF80-05
CA3102E20A48SXBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20A48SXBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20A48SXBF80-05.pdf
Availability of CA3102E20A48SXBF80-05
QUANTITY
CA3102E20A48SXBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20A48SXBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E20A48SXBF80-05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert20-A48
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20A48SXBF80-05
Related LinksCA3102E20A, CA3102E20A48SXBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20A48SXBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E20A48SXBF80-05
SHRINK TUBE CONCENTRATOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 430KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf