ITT Cannon, LLC CA3102E20A9S-B-F80
CA3102E20A9S-B-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20A9S-B-F80
Brief Description
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20A9S-B-F80.pdf
Availability of CA3102E20A9S-B-F80
QUANTITY
CA3102E20A9S-B-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20A9S-B-F80
Internal Part NumberEIS-CA3102E20A9S-B-F80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-A9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20A9S-B-F80
Related LinksCA3102E20, CA3102E20A9S-B-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20A9S-B-F80 Details Description
Related parts for CA3102E20A9S-B-F80
IC AMP AUDIO PWR 2W MONO 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 66MHZ 6CLCC datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
762 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8TDFN datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf