Panasonic Electric Works DS1E-M-DC12V-R
DS1E-M-DC12V-R picture photo
Mfg. Part Number
DS1E-M-DC12V-R
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 12V
Datasheet Download
DS1E-M-DC12V-R.pdf
Availability of DS1E-M-DC12V-R
QUANTITY
DS1E-M-DC12V-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1E-M-DC12V-R
Internal Part NumberEIS-DS1E-M-DC12V-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDS
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power400 mW
Coil Resistance360 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1E-M-DC12V-R
Related LinksDS1E-M-, DS1E-M-DC12V-R Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS1E-M-DC12V-R Details Description
Related parts for DS1E-M-DC12V-R
RES 56 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf