ITT Cannon, LLC CA3102E22-14PB111A176
CA3102E22-14PB111A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-14PB111A176
Brief Description
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E22-14PB111A176.pdf
Availability of CA3102E22-14PB111A176
QUANTITY
CA3102E22-14PB111A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-14PB111A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-14PB111A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-14PB111A176
Related LinksCA3102E22-, CA3102E22-14PB111A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-14PB111A176 Details Description
Related parts for CA3102E22-14PB111A176
RES SMD 26.7K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1.5KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2PHASE NOISE SUP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf