ITT Cannon, LLC CA3102E22-21PWBF80F0
CA3102E22-21PWBF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-21PWBF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 3POS
Datasheet Download
CA3102E22-21PWBF80F0.pdf
Availability of CA3102E22-21PWBF80F0
QUANTITY
CA3102E22-21PWBF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-21PWBF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-21PWBF80F0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size0 (1), 16 (2)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-21PWBF80F0
Related LinksCA3102E22-, CA3102E22-21PWBF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-21PWBF80F0 Details Description
Related parts for CA3102E22-21PWBF80F0
CBL RIBN 40COND 0.025 WHITE 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 6.5NS 119BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 22MA 95 OHM SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IPASS TEST FIX FINAL ASSY datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf