ITT Cannon, LLC CA3102E24-10SB05
CA3102E24-10SB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-10SB05
Brief Description
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24-10SB05.pdf
Availability of CA3102E24-10SB05
QUANTITY
CA3102E24-10SB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-10SB05
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-10SB05
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-10SB05
Related LinksCA3102E2, CA3102E24-10SB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-10SB05 Details Description
Related parts for CA3102E24-10SB05
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
LED 1" FLAT B/G 125VAC C1D2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
VINYL INSL BRZED SEAM RING TONGU datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.050 50 POS datasheet.pdf
500 TB RIS CLA STACK datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf