ITT Cannon, LLC CA3102E24-28PA206F80
CA3102E24-28PA206F80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28PA206F80
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-28PA206F80.pdf
Availability of CA3102E24-28PA206F80
QUANTITY
CA3102E24-28PA206F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28PA206F80
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28PA206F80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28PA206F80
Related LinksCA3102E24-, CA3102E24-28PA206F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28PA206F80 Details Description
Related parts for CA3102E24-28PA206F80
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
DIODE 1PH 35A 200V GBPC-W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 1% BP 1825 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
3/4" X 2" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
5MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf