ITT Cannon, LLC CA3102E24-28PA206F80F0
CA3102E24-28PA206F80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28PA206F80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 24POS
Datasheet Download
CA3102E24-28PA206F80F0.pdf
Availability of CA3102E24-28PA206F80F0
QUANTITY
CA3102E24-28PA206F80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28PA206F80F0
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28PA206F80F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28PA206F80F0
Related LinksCA3102E24-2, CA3102E24-28PA206F80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28PA206F80F0 Details Description
Related parts for CA3102E24-28PA206F80F0
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC TERM SCSI ULT3 LVD/SE 48-LQFP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 26MA 70 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A DPAK datasheet.pdf