ITT Cannon, LLC CA3102E24-5PBF80A176F0A232
CA3102E24-5PBF80A176F0A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-5PBF80A176F0A232
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 16POS
Datasheet Download
CA3102E24-5PBF80A176F0A232.pdf
Availability of CA3102E24-5PBF80A176F0A232
QUANTITY
CA3102E24-5PBF80A176F0A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-5PBF80A176F0A232
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-5PBF80A176F0A232
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-5PBF80A176F0A232
Related LinksCA3102E24-5PB, CA3102E24-5PBF80A176F0A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-5PBF80A176F0A232 Details Description
Related parts for CA3102E24-5PBF80A176F0A232
JACK EXT. W/PIN INSERT (10 CON) datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR24K/MC24M/MSR24K datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ASSY INSERTER 50-POSN datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf