ITT Cannon, LLC CA3102E28-12PF80F0
CA3102E28-12PF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-12PF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 26POS
Datasheet Download
CA3102E28-12PF80F0.pdf
Availability of CA3102E28-12PF80F0
QUANTITY
CA3102E28-12PF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-12PF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-12PF80F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-12PF80F0
Related LinksCA3102E28, CA3102E28-12PF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-12PF80F0 Details Description
Related parts for CA3102E28-12PF80F0
Crystal 18.0000MHz Series -10°C - 70°C Surface Mount datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 64A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HDR SIG 4R 120POS STB datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
POWER CORD WITH FORK TERM 1000MM datasheet.pdf