ITT Cannon, LLC CA3102E28-12SB
CA3102E28-12SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-12SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28-12SB.pdf
Availability of CA3102E28-12SB
QUANTITY
CA3102E28-12SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-12SB
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-12SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-12SB
Related LinksCA3102E, CA3102E28-12SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-12SB Details Description
Related parts for CA3102E28-12SB
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLR/AMBER datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON U 2.6-3.5MM WHITE datasheet.pdf
IC CTLR BUCK 5BIT 1PH 32LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
ACCESSORY RETAINER 4POS NATURAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 12MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf