ITT Cannon, LLC CA3102E28-15PBF80A176A232
CA3102E28-15PBF80A176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-15PBF80A176A232
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E28-15PBF80A176A232.pdf
Availability of CA3102E28-15PBF80A176A232
QUANTITY
CA3102E28-15PBF80A176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-15PBF80A176A232
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-15PBF80A176A232
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-15PBF80A176A232
Related LinksCA3102E28-15, CA3102E28-15PBF80A176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-15PBF80A176A232 Details Description
Related parts for CA3102E28-15PBF80A176A232
TRANS 2NPN 100V 0.02A SMINI6 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 36POS datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 340MA 3.1 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 130KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
BLZP 5.08/21/90F SN OR BX datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GATE DRVR 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf