ITT Cannon, LLC CA3102E28-15PXBF80A176
CA3102E28-15PXBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-15PXBF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E28-15PXBF80A176.pdf
Availability of CA3102E28-15PXBF80A176
QUANTITY
CA3102E28-15PXBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-15PXBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-15PXBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-15PXBF80A176
Related LinksCA3102E28-1, CA3102E28-15PXBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-15PXBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E28-15PXBF80A176
KEYING STAR TERMINAL BLOCK 6KEY datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 1A SOT223-3 datasheet.pdf
IC EMBEDDED V.90 MODEM DSP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 66 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATR DUAL MONO 16SOIC datasheet.pdf
IC 7-STAGE RIPPLE COUNT 14SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf