ITT Cannon, LLC CA3102E28A51S-B-F80
CA3102E28A51S-B-F80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28A51S-B-F80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28A51S-B-F80.pdf
Availability of CA3102E28A51S-B-F80
QUANTITY
CA3102E28A51S-B-F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28A51S-B-F80
Internal Part NumberEIS-CA3102E28A51S-B-F80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert28-A51
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28A51S-B-F80
Related LinksCA3102E28, CA3102E28A51S-B-F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28A51S-B-F80 Details Description
Related parts for CA3102E28A51S-B-F80
RES 4.3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 56POS datasheet.pdf
CAP CER 12PF 150V 0605 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 16USMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
PLUG SOCKET MODULE FRANCE (UTE) datasheet.pdf
TV 53C 40#22D 9#16 4#12 SKT datasheet.pdf
22000UF 100V 76X105 85C ST datasheet.pdf