Vishay/Dale RNC55H23R7BSBSL
RNC55H23R7BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H23R7BSBSL
Brief Description
RES 23.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H23R7BSBSL.pdf
Availability of RNC55H23R7BSBSL
QUANTITY
RNC55H23R7BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H23R7BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H23R7BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H23R7BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H23R7BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H23R7BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H23R7BSBSL
CONN PLUG 30POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
RES 4.54 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 25W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 176TQFP datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 40W datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf