ITT Cannon, LLC CA3102E36-11PBF80
CA3102E36-11PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E36-11PBF80
Brief Description
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E36-11PBF80.pdf
Availability of CA3102E36-11PBF80
QUANTITY
CA3102E36-11PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E36-11PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E36-11PBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E36-11PBF80
Related LinksCA3102E3, CA3102E36-11PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E36-11PBF80 Details Description
Related parts for CA3102E36-11PBF80
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 80MA SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN SPADE LOCK 14-16AWG #6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 8W datasheet.pdf
TVS DIODE 71VWM 117.08VC P600 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 61.9 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 10V SMD datasheet.pdf