ITT Cannon, LLC CA3102R16S-1PK10
CA3102R16S-1PK10 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R16S-1PK10
Brief Description
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R16S-1PK10.pdf
Availability of CA3102R16S-1PK10
QUANTITY
CA3102R16S-1PK10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R16S-1PK10
Internal Part NumberEIS-CA3102R16S-1PK10
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R16S-1PK10
Related LinksCA3102R1, CA3102R16S-1PK10 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R16S-1PK10 Details Description
Related parts for CA3102R16S-1PK10
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
TAPE POLYMER RESIN 210MMX14.9M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
1X2 EMI HOUSING ASSY 0 DEGREE datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf