ITT Cannon, LLC CA3102R18-11PA206
CA3102R18-11PA206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R18-11PA206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R18-11PA206.pdf
Availability of CA3102R18-11PA206
QUANTITY
CA3102R18-11PA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R18-11PA206
Internal Part NumberEIS-CA3102R18-11PA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R18-11PA206
Related LinksCA3102R1, CA3102R18-11PA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R18-11PA206 Details Description
Related parts for CA3102R18-11PA206
FIXED IND 47UH 188MA 3.36 OHM TH datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IGBT 430V 18A 115W D2PAK datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf