ITT Cannon, LLC CA3102R18-19P
CA3102R18-19P picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R18-19P
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R18-19P.pdf
Availability of CA3102R18-19P
QUANTITY
CA3102R18-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R18-19P
Internal Part NumberEIS-CA3102R18-19P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R18-19P
Related LinksCA3102, CA3102R18-19P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R18-19P Details Description
Related parts for CA3102R18-19P
CAP CER 2.2UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180POS .050 SMD datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1.8K OHM 16DIP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 4A 61.47 MOHM datasheet.pdf
ANT&ENCL 2.5GHZ 16DBI W/COVER datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.05% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO15 datasheet.pdf
68UF 25V 10X16 105C RAD datasheet.pdf