ITT Cannon, LLC CA3102R24-28SZF80
CA3102R24-28SZF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R24-28SZF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102R24-28SZF80.pdf
Availability of CA3102R24-28SZF80
QUANTITY
CA3102R24-28SZF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R24-28SZF80
Internal Part NumberEIS-CA3102R24-28SZF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R24-28SZF80
Related LinksCA3102R2, CA3102R24-28SZF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R24-28SZF80 Details Description
Related parts for CA3102R24-28SZF80
RES SMD 287K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 400MW ALF2 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V D2PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN RING UNINS 10-11AWG #M8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
REMOVAL TOOL HAN-MODULAR PLAST datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf