ITT Cannon, LLC CA3106E12SA10SB
CA3106E12SA10SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E12SA10SB
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E12SA10SB.pdf
Availability of CA3106E12SA10SB
QUANTITY
CA3106E12SA10SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E12SA10SB
Internal Part NumberEIS-CA3106E12SA10SB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert12S-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E12SA10SB
Related LinksCA3106E, CA3106E12SA10SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E12SA10SB Details Description
Related parts for CA3106E12SA10SB
IDC CABLE - MKR10K/MC10F/MCS10K datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 128POS STR datasheet.pdf
IC MONITOR DUAL SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
CABLE 16POS SOCKET-SOCKET 1M datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf