ITT Cannon, LLC CA3106E14S-2SBA176
CA3106E14S-2SBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E14S-2SBA176
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E14S-2SBA176.pdf
Availability of CA3106E14S-2SBA176
QUANTITY
CA3106E14S-2SBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E14S-2SBA176
Internal Part NumberEIS-CA3106E14S-2SBA176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E14S-2SBA176
Related LinksCA3106E14, CA3106E14S-2SBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E14S-2SBA176 Details Description
Related parts for CA3106E14S-2SBA176
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 20A 2 MOHM SMD datasheet.pdf
CBL 18POS .5MM JMPR TYPE D 1.18" datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 68UF 20% 4V 2312 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN CRIMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf