ITT Cannon, LLC CA3106E14S-6PB15
CA3106E14S-6PB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E14S-6PB15
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E14S-6PB15.pdf
Availability of CA3106E14S-6PB15
QUANTITY
CA3106E14S-6PB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E14S-6PB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E14S-6PB15
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E14S-6PB15
Related LinksCA3106E1, CA3106E14S-6PB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E14S-6PB15 Details Description
Related parts for CA3106E14S-6PB15
CABLE MMCX PLUG-PLUG RG-316 18" datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 5A 9V datasheet.pdf
VARISTOR 27V 250A DISC 9MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC CLK GEN SPRED SPECTRM 20TSSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
10000UF 15V 35X41 85C ST datasheet.pdf