ITT Cannon, LLC CA3106E16-10SF80F187
CA3106E16-10SF80F187 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16-10SF80F187
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E16-10SF80F187.pdf
Availability of CA3106E16-10SF80F187
QUANTITY
CA3106E16-10SF80F187 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16-10SF80F187
Internal Part NumberEIS-CA3106E16-10SF80F187
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16-10SF80F187
Related LinksCA3106E16-, CA3106E16-10SF80F187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16-10SF80F187 Details Description
Related parts for CA3106E16-10SF80F187
IC FPGA 180 I/O 256PBGA datasheet.pdf
IC AMP VIDEO DUAL 270MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
PRO-CRIMPER II DIE ASSEMBLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
PRESS IN TOOL FOR 45528/45544 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MINI C 16 POS MALE R/A ROW A+C datasheet.pdf
TV 99C MIXED(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
6800UF 250V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf