ITT Cannon, LLC CA3106E18-10PXF80
CA3106E18-10PXF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-10PXF80
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E18-10PXF80.pdf
Availability of CA3106E18-10PXF80
QUANTITY
CA3106E18-10PXF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-10PXF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-10PXF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-10PXF80
Related LinksCA3106E1, CA3106E18-10PXF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-10PXF80 Details Description
Related parts for CA3106E18-10PXF80
RES ARRAY 15 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 10MM datasheet.pdf
IC FPGA 241 I/O 324FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf