ITT Cannon, LLC CA3106E18-1P15
CA3106E18-1P15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-1P15
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E18-1P15.pdf
Availability of CA3106E18-1P15
QUANTITY
CA3106E18-1P15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-1P15
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-1P15
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-1P15
Related LinksCA3106E, CA3106E18-1P15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-1P15 Details Description
Related parts for CA3106E18-1P15
RES SMD 27K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC DAC QUAD LP 12BIT 20-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 5% RADIAL datasheet.pdf
IC MUX 5BIT 2:1 5V ECL 28-PLCC datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
IC TEMP SENS/SWITCH 115C 6LLP datasheet.pdf
LIGHT PIPE ACT 4MM DIA 13MM GRAY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
RES 2K OHM 1W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 250MM 1.32 datasheet.pdf