ITT Cannon, LLC CA3106E20-15SB06
CA3106E20-15SB06 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-15SB06
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-15SB06.pdf
Availability of CA3106E20-15SB06
QUANTITY
CA3106E20-15SB06 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-15SB06
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-15SB06
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-15SB06
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-15SB06 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-15SB06 Details Description
Related parts for CA3106E20-15SB06
CONN ADAPTER RCPT ST SIMPLEX datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 96POS W/POST SMD datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" STACKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf