United Chemi-Con E32D161LPN182MA67M
E32D161LPN182MA67M picture photo
Mfg. Part Number
E32D161LPN182MA67M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SCREW
Datasheet Download
E32D161LPN182MA67M.pdf
Availability of E32D161LPN182MA67M
QUANTITY
E32D161LPN182MA67M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D161LPN182MA67M
Internal Part NumberEIS-E32D161LPN182MA67M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)83.3 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.03A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D161LPN182MA67M
Related LinksE32D161LP, E32D161LPN182MA67M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D161LPN182MA67M Details Description
Related parts for E32D161LPN182MA67M
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5 datasheet.pdf
BALUN GSM/DCS/PCS/CDMA 896MHZ datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
TV 79C 79#22D PIN RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf
50UF 250V 27X32 85C AXI datasheet.pdf