ITT Cannon, LLC CA3106E20-18PB
CA3106E20-18PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-18PB
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-18PB.pdf
Availability of CA3106E20-18PB
QUANTITY
CA3106E20-18PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-18PB
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-18PB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-18PB
Related LinksCA3106E, CA3106E20-18PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-18PB Details Description
Related parts for CA3106E20-18PB
RES SMD 76.8 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BEAD FERRITE 1000 OHM 1.5A 4516 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 178 I/O 256FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W T18 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf