ITT Cannon, LLC CA3106E20-19SF80A206
CA3106E20-19SF80A206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-19SF80A206
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-19SF80A206.pdf
Availability of CA3106E20-19SF80A206
QUANTITY
CA3106E20-19SF80A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-19SF80A206
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-19SF80A206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-19SF80A206
Related LinksCA3106E20-, CA3106E20-19SF80A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-19SF80A206 Details Description
Related parts for CA3106E20-19SF80A206
IC Z8 GP MCU 32K OTP 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 22 OHM 300MA 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G540 / 5K /H 3% datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 225A 80VDC datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf