ITT Cannon, LLC CA3106E20-22PW01
CA3106E20-22PW01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-22PW01
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-22PW01.pdf
Availability of CA3106E20-22PW01
QUANTITY
CA3106E20-22PW01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-22PW01
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-22PW01
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-22PW01
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-22PW01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-22PW01 Details Description
Related parts for CA3106E20-22PW01
CONV DC/DC .75-5.0VDC 10A OUTPUT datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS .050" VERT SMD datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
BRD SPT THR STUD ADHESIVE 3/4" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf