ITT Cannon, LLC CA3106E20-22PX14
CA3106E20-22PX14 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-22PX14
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-22PX14.pdf
Availability of CA3106E20-22PX14
QUANTITY
CA3106E20-22PX14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-22PX14
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-22PX14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-22PX14
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-22PX14 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-22PX14 Details Description
Related parts for CA3106E20-22PX14
CONN IDC 3POS .100 GOLD 24AWG datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM40H/AE40M/HDM40H datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.6A 54 MOHM TH datasheet.pdf
CBL 26POS 0.5MM JMPR TYPE A 4" datasheet.pdf
PLUG-IT FLUORESENT LIGHT-TRAY datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 2POS datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1W DO204AL datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 10V T/H datasheet.pdf