ITT Cannon, LLC CA3106E20-23S
CA3106E20-23S picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-23S
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-23S.pdf
Availability of CA3106E20-23S
QUANTITY
CA3106E20-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-23S
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-23S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert20-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-23S
Related LinksCA3106, CA3106E20-23S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-23S Details Description
Related parts for CA3106E20-23S
SENSOR OPTO SLOT 4MM DARL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS KEY-Y 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,YLW,RED,RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 44A SO8-FL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4.2A 26.6 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf