ITT Cannon, LLC CA3106E20-4PB13A176
CA3106E20-4PB13A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-4PB13A176
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-4PB13A176.pdf
Availability of CA3106E20-4PB13A176
QUANTITY
CA3106E20-4PB13A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-4PB13A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-4PB13A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-4PB13A176
Related LinksCA3106E20, CA3106E20-4PB13A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-4PB13A176 Details Description
Related parts for CA3106E20-4PB13A176
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FITTING END ENTRANCE T130 GRAY datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 230V datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC RAPIDIO SWITCH SER 675TEPBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf