ITT Cannon, LLC CA3106E20-7SBA176
CA3106E20-7SBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-7SBA176
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-7SBA176.pdf
Availability of CA3106E20-7SBA176
QUANTITY
CA3106E20-7SBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-7SBA176
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-7SBA176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-7SBA176
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-7SBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-7SBA176 Details Description
Related parts for CA3106E20-7SBA176
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT BLKHD FEED-THRU LGH datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 400MW SOD2 datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 8A 400V TO220AB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22H OLIVE datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES NTWRK 36 RES MULT OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf