ITT Cannon, LLC CA3106E22-18SB
CA3106E22-18SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-18SB
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E22-18SB.pdf
Availability of CA3106E22-18SB
QUANTITY
CA3106E22-18SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-18SB
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-18SB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert22-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-18SB
Related LinksCA3106E, CA3106E22-18SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-18SB Details Description
Related parts for CA3106E22-18SB
DUCT SLOT PVC LGY 3X1"X 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC PHOTORELAY MOSFET 4-SOP datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 4POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
INTERFACE CONVERTER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf