ITT Cannon, LLC CA3106E24-10PB15
CA3106E24-10PB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-10PB15
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-10PB15.pdf
Availability of CA3106E24-10PB15
QUANTITY
CA3106E24-10PB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-10PB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-10PB15
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-10PB15
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-10PB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-10PB15 Details Description
Related parts for CA3106E24-10PB15
FILTER LINE 2MH 15A HORIZONTAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-MSOP datasheet.pdf
IC 12STG BINARY COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 44.736MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.110" (2.79mm) Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 25-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 20/22 OLIVE datasheet.pdf
HARLINK 10P PC MA DB END CABLE L datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS WALL MNT PIN datasheet.pdf