ITT Cannon, LLC CA3106E28-15SB03F0
CA3106E28-15SB03F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-15SB03F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 35POS
Datasheet Download
CA3106E28-15SB03F0.pdf
Availability of CA3106E28-15SB03F0
QUANTITY
CA3106E28-15SB03F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-15SB03F0
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-15SB03F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesShrink Boot Adapter
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-15SB03F0
Related LinksCA3106E28, CA3106E28-15SB03F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-15SB03F0 Details Description
Related parts for CA3106E28-15SB03F0
IC REG BUCK ADJ 1.5A 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3V/2.63V 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 278VC SMCJ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A MP3A datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 250MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 20POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf