ITT Cannon, LLC CA3106E28-20SXB
CA3106E28-20SXB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-20SXB
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E28-20SXB.pdf
Availability of CA3106E28-20SXB
QUANTITY
CA3106E28-20SXB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-20SXB
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-20SXB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert28-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-20SXB
Related LinksCA3106E, CA3106E28-20SXB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-20SXB Details Description
Related parts for CA3106E28-20SXB
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC TX RS485/422 HS 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 20POS DUAL KEY X datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 0.1A SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 600V 40A DO5 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
ECOFLEX PUR 25 COND 16AWG UNSH datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP 560 UF 20% 50 V datasheet.pdf