ITT Cannon, LLC CA3106E28-21PWB15
CA3106E28-21PWB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-21PWB15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-21PWB15.pdf
Availability of CA3106E28-21PWB15
QUANTITY
CA3106E28-21PWB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-21PWB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-21PWB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-21PWB15
Related LinksCA3106E2, CA3106E28-21PWB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-21PWB15 Details Description
Related parts for CA3106E28-21PWB15
RES ARRAY 13 RES 680K OHM 14SOIC datasheet.pdf
SCR SENS 200V 10A ISO TO-220 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 100KSPS 28-DIP datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 48DIP datasheet.pdf
T4011 3NC+1NO BBM FLAT W/12" CHN datasheet.pdf
TRANS RF NPN 25V 20A 211-11 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf