ITT Cannon, LLC CA3106E28-21PYB
CA3106E28-21PYB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-21PYB
Brief Description
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-21PYB.pdf
Availability of CA3106E28-21PYB
QUANTITY
CA3106E28-21PYB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-21PYB
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-21PYB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-21PYB
Related LinksCA3106E, CA3106E28-21PYB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-21PYB Details Description
Related parts for CA3106E28-21PYB
MOSFET P-CH 100V 0.6A CPH3 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT W/RF CORE 64VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2.8MM datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf