Vishay/Dale RNC60H3052DSRE6
RNC60H3052DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3052DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.5K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3052DSRE6.pdf
Availability of RNC60H3052DSRE6
QUANTITY
RNC60H3052DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3052DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H3052DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3052DSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H3052DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3052DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H3052DSRE6
RELAY SSR HI-SIDE PENTAWATT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPC8190K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V .1A SMINI-3 datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC CONVERTER USB datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR PLL 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN FPC 37POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC EQUALIZER 3G SDI ADAPTIV 16FN datasheet.pdf
10UF 100V 9.5X20.5 105C AXI datasheet.pdf