ITT Cannon, LLC CA3106E28-22SDN
CA3106E28-22SDN picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-22SDN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E28-22SDN.pdf
Availability of CA3106E28-22SDN
QUANTITY
CA3106E28-22SDN Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-22SDN
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-22SDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert28-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-22SDN
Related LinksCA3106E, CA3106E28-22SDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-22SDN Details Description
Related parts for CA3106E28-22SDN
MOSFET N-CH 30V 24A DIRECTFET datasheet.pdf
SW LONG ROLLR LEVR SPDT 16A 250V datasheet.pdf
CAP FEEDTHROUGH AC 200A Y4 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V TSOT23-6 datasheet.pdf
MINI HOOK XR W/.025" SQ PIN BRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ48B datasheet.pdf
CRIMPING DIE (ATP-E-156-E1) datasheet.pdf
4CKT PICOFLEX 140MM LONG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf