Orion Fans OD1225-12LSS02A
OD1225-12LSS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-12LSS02A
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-12LSS02A.pdf
Availability of OD1225-12LSS02A
QUANTITY
OD1225-12LSS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-12LSS02A
Internal Part NumberEIS-OD1225-12LSS02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
SeriesOD1225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow72.0 CFM (2.03m³/min)
Static Pressure0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise34 dB
Power (Watts)3.00W
RPM1800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.240A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-12LSS02A
Related LinksOD1225-, OD1225-12LSS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-12LSS02A Details Description
Related parts for OD1225-12LSS02A
RES SMD 95.3K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 34POS datasheet.pdf
CAP CER 1PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MRAM 16MBIT 35NS 44TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN CRIMP SOCKET GOLD 18-22AWG datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf