ITT Cannon, LLC CA3106E32A55PBF80F0
CA3106E32A55PBF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E32A55PBF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 55POS
Datasheet Download
CA3106E32A55PBF80F0.pdf
Availability of CA3106E32A55PBF80F0
QUANTITY
CA3106E32A55PBF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E32A55PBF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3106E32A55PBF80F0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert32-A55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E32A55PBF80F0
Related LinksCA3106E32, CA3106E32A55PBF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E32A55PBF80F0 Details Description
Related parts for CA3106E32A55PBF80F0
IDC CABLE - CSR60G/AE60M/CSR60G datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
4.25G DWDM TOSA 80KM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf