ITT Cannon, LLC CA3106F18-12PF80
CA3106F18-12PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F18-12PF80
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106F18-12PF80.pdf
Availability of CA3106F18-12PF80
QUANTITY
CA3106F18-12PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F18-12PF80
Internal Part NumberEIS-CA3106F18-12PF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert18-12
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F18-12PF80
Related LinksCA3106F1, CA3106F18-12PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F18-12PF80 Details Description
Related parts for CA3106F18-12PF80
IC REG LDO 5V 3A TO220FL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC 20BIT BUS-INT D LATCH 56SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 12POS VERT 2MM BLUE T/H datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 200MA 6 OHM TH datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf